T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI Bitlis Mutki İlçe Halk Kütüphanesi

Mutki

 

Tarım ve Hayvancılık

İlçemizde ekonomik yapının büyük bir kısmı tarım ve hayvancılığa dayanır. İlçemizde kayıtlı çiftçi sayısı 381’dir. İlçemizin arazi yapısı dağlık, ormanlık, dik vadiler ve tepelerden oluşmaktadır.
 
Tarımın bir kolu olan hayvancılık; ekonomik değeri olan hayvanların yetiştirilmesi, çeşitli şekillerde yararlanılması ve pazarlanması olayıdır. Kırsal kesimlerde hayvancılık tarımın sigortasıdır.
 

 
Mutki Dutu
Kış mevsiminde hastalıklara karşı koruyucu ve önleyici oalrak doğal antibiyotik özelliği gösterir. Beyaz ve kara dut olarak iki türde yetiştirilmektedir.
 
 

 
Mutki Cevizi
İlçemizde yetiştirilen cevizin meyvesi, yaprakları ve kabuğu kullanılmaktadır. Genellikle cins olarak Mutki, Adilcevaz-13, Balıkesir Chandler ve Serr ceviz fidanları yetiştirilmektedir.
 
 
 
Mutki Balı
İlçemiz kır çiçekleri açısından zengin olması sebebiyle arıcılığa elverişlidir. İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından 40 köydeki 76 işletmeye 10.178 adet arılı kovan desteği verilmiştir.

Turistik Yerler

 
Antor Mağarası
İlçemize 40 km uzaklıkta bulunan Bağarası köyündeki mağaraların geçmişinin yaklaşık 70 milyon yıl öncesine dayandığı tahmin ediliyor. İçerisinde sarkıtlar, dikitler, sütunlar, mağara incileri gibi oluşumlar bulunuyor.
 
 
 
Beyaz Kilise
İlçemize 30 km uzaklıktaki İkizler köyü Balkaya mezrasında bulunan ve 99 odası olduğu rivayet edilen Beyaz Kilise yıkılmaya yüz tutmuş olmasına rağmen görmeye değer güzelliktedir.
 
 
 
Ohin Medresesi
İlçemize bağlı Koyunlu köyünde bulunan Ohin Medresesi'ndeki el yazması kitap, bilim adamlarını bekliyor. Bünyesindeki 2 Kur'an kursunda toplam 215 öğrenci vardır.
 
 
 
Gümüşkanat Şelalesi
Mutki'ye yaklaşık 30 km uzaklıktaki Gümüşkanat Şelalesi'nin, yaklaşık 56 metrelik boyu ile Türkiye'nin en uzun şelalelerinin arasında yerini alması için tescil edilmesi planlanılmaktadır.
 
 
 
Ters Lale
Türkiye'nin nadir bölgelerinde mart, nisan, mayıs aylarında yetişir ve "ağlayan gelin" olarak adlandırılır. Lale, zambakgiller familyasından güzel çiçekleri ile süs bitkisi olarak yetiştirilen, soğanlı, çok yıllık otsu bitki türlerinin ortak adı.
 
 
 
Çanak - Çömlek
Kavakbaşı beldesinde Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri tarafından yöresel çanak-çömlek yapımı ile kültürel mirasların değeri korunmaktadır.


Sağlık Hizmetleri

11.05.2019
 
Mutki Devlet Hastanesi
Hastanemizde bulunan 77 aktif personelin 16'sı doktor, 42'si sağlık personeli   ve 19'u teknik personeldir. Hastanemiz 20 yatak tescillidir. D grubuna çıkartılıp, bina fiziki yapımız 50 yatak kapasitesine çıkarılmaya uygundur.
 
 
 
112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu
İlçemizde, Bitlis Komuta Kontrol Merkezi'ne bağlı 2 Adet Acil Sağlık İstasyonu bulunmaktadır. Biri Mutki'de diğeri Kavakbaşı'nda bulunan istasyonlarda; toplam 22 personel ve 2'si vaka, 1'i nakil aracı olmak üzere toplam 3 hizmet aracı bulunmaktadır.
 
 
 
Aile Sağlığı Merkezi
İlçe Sağlık Müdürlüğü'müze bağlı Mutki, Kavakbaşı ve Koyunlu'da olmak üzere 3 adet Aile Sağlığı Merkezi bulunmaktadır. Mutki'de 4, Kavakbaşı'nda 4 ve Koyunlu'da 1 adet olmak üzere toplam 9 Aile Hekimliği vardır.
 
Aile Hekimliklerinde toplam 18 personel görev yapmaktadır.
 
9 köyümüzde bulunan sağlık evlerinden; şuan sadece Uran köyünde bulunan bulunan aktiftir.
 
Aktif olmayan 8 Köy; Çığır köyü, Yazıcık köyü, Erler köyü, İkizler köyü, Meydan köyü, Yanıkçakır köyü, Geyikpınar köyü ve Yuvalıdam köyü.